یک چهارم گونه های زنبور نایاب شده اند

به گزارش رویای شفاف، درحالی که تعداد گونه های حیوانی در چند دهه گذشته افزایش یافته گزاراش ها نشان دهنده کاهش 25 درصدی گونه های زنبورها از سال 1990 تا به امروز است

یک چهارم گونه های زنبور نایاب شده اند

به گزارش رویای شفاف و به نقل از سایمکس ، محققان آرژانتینی از داده های مرکز تسهیلات اطلاعات تنوع زیستی دنیای(Global Biodiversity Information Facility) برای مطالعه 20هزار گونه زنبور وحشی استفاده کردند. آن ها دریافتند میزان کاهش تعداد گونه های مختلف زنبور یکسان نیست و حتی تعداد بعضی گونه های نادر زنبور از گونه های معمول زنبور بیشتر است. اگرچه این گزارشها نشان دهنده احتمال انقراض زنبورها نیست اما باعث ایجاد نگرانی برای بسیاری از گونه های زنبور وحشی می گردد.

بر طبق یافته هایی که 22 ژانویه در مجله وان ارث(One Earth) منتشر شده است محققان آرژانتینی دریافتند که از سال 1990 تا به امروز به رغم افزایش داده های موجود، بالغ بر 25 درصد گونه های زنبور دیگر در داده ها گزارش نمی شوند. گرچه این بدان معنا نیست که همه این گونه ها منقرض شده اند اما ممکن است نشان دهنده این موضوع باشد که این گونه ها آنقدر نادر شده اند که کسی قادر به مشاهده آن ها در طبیعت نیست.

ادواردو زاتارا(Eduardo Zattara)، زیست شناس و نویسنده اصلی مقاله می گوید: با دانشوری شهروندی و توانایی به اشتراک گذاری داده ها، سوابق موجود به طور تصاعدی افزایش می یابد، اما تعداد گونه های گزارش شده در این گزارشات در حال کاهش است. این موضوع هنوز تبدیل به یک فاجعه نشده اما می توان گفت تعداد زنبورهای وحشی در حال رشد نیست.

درحالی که مطالعات زیادی در خصوص کاهش جمعیت زنبورها وجود دارد، اما این مطالعات معمولا بر روی مناطق خاصی متمرکز است. محققان می خواهند این موضوع را به صورت کلی تر و دنیای آنالیز نمایند.

زاتارا می گوید: فهمیدن آن که هرگونه کجا زندگی می نماید و در چه شرایطی قرار گرفته است از طریق داده ها کاری پیچیده است ما می خواهیم به جواب پرسشی ساده تر برسیم و آن این است که در یک بازه خاص زمانی چه گونه هایی از زنبور در سراسر دنیا مشاهده شده است؟

محققان برای پاسخ به این سوال داده های مرکز تسهیلات اطلاعات تنوع زیستی دنیای را که شامل داده های شهروندان، دانشگاه ها و موزه ها در بازه زمانی سه قرن است مورد آنالیز قرار دادند تا 20 هزار گونه زنبور را مورد مطالعه قرار دهند. آن ها متوجه شدند یک چهارم گونه ها در داده های اخیر وجود ندارند علاوه بر آن کاهش تنوع گونه های مختلف یکسان نیست. به طور مثال گونه های یک خانواده معمول از زنبورها 17 درصد کاهش داشته در حالی که گونه های نادر تا 41 درصد کاهش داشتند.

زاتارا می گوید: باید به این موضوع توجه کنیم که زنبورها فقط زنبورهای عسل نیستند که بیشتر مورد پرورش هستند و جامعه ما بر روی زنبورهای وحشی نیز اثر می گذارد. زنبورهایی که بر روی اکوسیستمی که به آن احتیاج داریم تاثیر گذارند.

در حالی که این تحقیقات نگاهی دقیق به تنوع گونه ای زنبور های سراسر دنیا می اندازد نتایج بسیار کلی تر از آن است که در خصوص شرایط گونه های خاص نظر دهیم.

زاتارا می گوید: موضوع دقیق بودن این ارقام نیست بلکه روندی است که به طور دنیای طی می گردد و همچنین با اشتراک گذاری بیشتر داده ها می توان به نتایجی دقیق تر رسید.

با این حال محققان می گویند این میزان از دقت ممکن است زمانی به دست بیاید که برای جلوگیری از کاهش زنبورها دیر شده باشد و یا بدتر از آن ممکن است همین حالا دیر باشد.

زاتارا می گوید: اتفاقی برای زنبورها افتاده است و ما باید برای آن کاری بکنیم. ما نمی توانیم تا رسیدن به نتایج دقیق صبر کنیم زیرا در علم این اتفاق به ندرت می افتد. گام بعدی تحریک سیاستگذاران است تا کاری برای این مشکل بنمایند ما هنوز وقت داریم اما زنبورها منتظر ما نمی مانند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "یک چهارم گونه های زنبور نایاب شده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یک چهارم گونه های زنبور نایاب شده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید